GÜLMİSAL GÜRSOY
SEYRAN - 13. BÖLÜM            (Tanıtım- Müzik Dosyası)          

SEYRAN

(Ken’an Rifâî Dîvânı’ndan Seçmelerle Baş Başa)

Artık Kitapçılarda ve İnternet Ortamında Satışta...

 

SEYRAN 13. BÖLÜMDEN KÜÇÜK BİR KESİT:


“Kalabalıklar içinde de olsan, “adı konulamaz” dediğin “bir boşluk içindeyim.” deyip duruyorsun ya her an. Ne doldurur bu boşluğu diye sorsan, cevap da bulamıyorsun ya çoğu zaman… Biraz seyahat, biraz bağ bahçe ile mi ilgilensen, işini keyif verici hâle mi getirsen ya da kitap mı okusan, yoksa dans derslerine mi başlasan, yabancı dil mi öğrensen, dost, arkadaş ziyaretlerine ne dersin? Aile bağlarını mı unuttun acaba, biraz çoluk çocukla mı ilgilensen? Ya da yeniden mi sevsen? Kendini, bizi, hayatı… Bütün bunlar iyi gelir insana, ama neden iyi gelmez acep sana, bir düşün... “İnsan sadece yemekten içmekten ibaret değil.” diyen sen değil misin? Aslında benim, senin derdin hakkında var bir fikrim. Hakikat arayıcılığıdır muhtemelen senin derdin. Dünyanın her neresinde olursan ol ezanlar okunur bu gök kubbenin altında, minarelerde ışıklar uyanır gün karardığında. Bunu fark etsen de etmesen de her gün, her nefes onlar sana değip de geçer, derinliklerine gizlenmiş hakikat arayıcılığı ise sen onun sesini duymak istemesen de o, hep “Ben buradayım.” der. Sen, “Bir boşluk var.” deyip kıvranarak yaşamaya yaşamak dersin, acaba biraz hakikat arayıcılığına mı girişsem diye hiç mi düşünmezsin? Vakit belki de bu vakit. O zaman çık yola. Bak önünde açılan
ummâna. Ken’an Rifâî Hazretleri zamandan mekândan âzat seslenir ve seni sana sevdirir, “Allah!” diyebilmenin zevkini keşfettirir. Her kim ki içindeki dervişliğe fırsat tanır - kendin gör- Hazret’in hakikate pınar olmuşluğundan nasibini oluk oluk alır.

 

 

...

 

 

Günümüzden bir bakışla tasavvufî açıdan incelenen şiir, ilahî formuyla Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Sanatçısı Sayın AYŞE ERDAL tarafından seslendiriliyor.

 

 

 

    

Sayfa Başı